НАВЧАЛЬНО-РЕАБІЛІТАЦІЙНИЙ ЦЕНТР ХУСТСЬКОЇ РДА ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ У ПІЛОТНОМУ ПРОЄКТІ

10 лист. 2019

В Україні з листопада стартував пілотний проєкт із впровадження у школах системи соціально-емоційного та етичного навчання (СЕЕН або SEE Learning), яка не тільки розвиває м'які навички, але й має змінити атмосферу в школах та ставлення учнів до вчителів, навчання, один до одного та до самих себе.

У проекті беруть участь 26 шкіл із 23 областей України. Представники цих шкіл 2-6 жовтня пройшли тренінги з розробниками програми з Університету Еморі (США) та українськими експертами-консультантами проекту.

“Коли ми розповіли про такий проект на П’ятій національній (не)конференції EdCamp Ukraine 2019, то отримали 182 командні заявки від шкіл. Ми приймали саме командні заявки, бо суть цієї програми у партнерстві батьків, учнів, вчителів. Ми проводили інтерв’ю, обирали заклади з найбільшим потенціалом для втілення СЕЕН, з якимось досвідом у схожих програмах, бо ідея працювати з емоціями не нова. Але СЕЕН - це перша всеохопна програма навчання такого масштабу, з такою науковою експертизою. Програма соціально-емоційного навчання SEE Learning в Україні набуває наукової підтримки. Завдяки партнерству з Інститутом проблем виховання Національна академія педагогічних наук України зможемо підсилити проведення національного інноваційного проєкту та використати відомості апробації на світовому рівні включив Україну до міжнародної експериментальної групи разом із США та Колумбією ”, - розповідає голова EdCamp Ukraine, радник міністрки освіти і науки України, член Громадської ради при МОН України, Олександр Елькін (Oleksandr Elkin).

Протягом року вчителі та вчительки будуть займатися з дітьми за новими методиками, а вже наступного року долучитися до проекту зможе будь-яка школа.

“Дитині у школі потрібна атмосфера дружності. Я знаю про це з власного досвіду, бо в моїй школі цього було мало. Ми маємо взаємини вчителя та дитини будувати не на страху і домінуванні, а на партнерстві, усвідомленні своїх і чужих емоцій. Саме тому ми підтримуємо програму СЕЕН”, - пояснила Ганна Новосад під час прес-конференції з нагоди старту пілоту.

Брендан Озава де Сільва, PhD, один із розробників програми SEE Learning пояснює її створення намаганням включити в освіту нові наукові дані про те, як працюють емоції, інтелект, розум людини. “У вчителів є різні можливості використати це. Можна виділити для цього окремий урок або ж розкладати на окремі навички та використовувати в різних предметах, можна використовувати так звані “години спілкування” або навіть 5-хвилинні практичні вправи - у нас для всіх варіантів є методичні матеріали”, - пояснює старша розробниця СЕЕН Кріста Тінарі.

Програму розробляли п’ять років, одночасно випробовуючи її елементи у 500 закладах освіти у всьому світі: у США, Індії, Бразилії, Великій Британії, Швеції, Швейцарії, Австралії та інших країнах.

Допомагати у розробці будуть не тільки американські, але й українські науковці та практики, серед яких офіційний консультант української програми, дитячий та сімейний психолог Світлана Ройз, Міністр освіти й науки України (2016-2019) Лілія Гриневич, науковці та педагоги-практики.

Три заняття освітнього семінару-тренінгу «Соціально-емоційне і етичне навчання в освітньому процесі» у навчально-реабілітаційному центрі пройшли на одному диханні. Педагогиням була презентована збірка вибраних матеріалів міжнародної програми з формування "м'яких навичок" СЕЕН-навчання, розробники та засновники програми, серед яких Деніел Гоулмен, автор книги «Емоційний інтелект» та новітні методики. Атмосфера співпраці, партнерства та довіри дала змогу вчителям та вихователям опанувати певним інструментарієм та різними методиками.

Це були дні сповнені нових знань, усвідомлень, емоцій та настрою.

Команді #EdCampUkraineвеличезна вдячність за екосистеми в освіті та довіру від нашого колективу!

Р.S. Окреме спасибі Світлані Ройз за інтерактив та вправи, а ресурснi вправи «Шейк радості» та «Колісниця» викликали величезну зацікавленість та багато емоцій у моїх колежанок .

Далі буде...